Profesionální bělení zubů
Bělení zubů je chemický proces, kdy aktivní molekuly oxidů uvolňované ze sloučeniny peroxid vodíku nebo karbamid peroxidu pronikají mezi krystaly skloviny, kde odbarvují usazené pigmenty.
Nikdy nelze předem určit, jakého stupně zesvětlení se bělením dosáhne a jak dlouho to bude trvat. Výsledek je závislý na stupni a typu zabarvení zubů. Nejpomaleji se zuby zesvětlují u kuřáků a u lidí, kteří mají zuby poškozené užíváním tetracyklinových antibiotik.
Bělení je bezpečné, pokud jsou zuby a dásně zdravé a provádí se pod odborným dohledem. Před každým bělením je nutné, aby měl pacient ošetřeny všechny kazy a nevyhovující výplně a aby měl odstraněn zubní kámen.
Existují dvě metody bělení zubů - domácí a ordinační.
Domácí bělení
Aplikuje se malé množství gelu na individuální zubní nástavce. Nástavce se nosí přes noc případně během dne po doporučenou dobu.
Nosiče Vám vyrobíme na základě otisků zubů přímo u nás v ordinaci.
Noční bělení
Aplikuje se na celou noc a bělící gel obsahuje 16% karbamid peroxid.
Denní bělení
Aplikuje se během dne na kratší časový úsek. Bělící gel obsahuje 6% hydrogen peroxid.
Ordinační bělení
Cena 6 500,- Kč
Ordinační bělení se provádí přímo v ordinaci a trvá cca 2 hodiny. Tento typ bělení nemá samotný 100% efekt a proto se doporučuje spíš kombinace ordinačního a domácího bělení. Nejprve zubní lékař nebo dentální hygienistka izoluje dásně speciálním gelem, který je chrání. Následuje aplikace bělícího gel na povrchu zubů. Gel se na zubech ponechá několik minut, poté se opláchne vodou a tento postup se několikrát opakuje. Na závěr je na zuby aplikován fluoridační gel.
Důležitá upozornění:
- Po každém bělení je nutná kvalitní domácí dentální hygiena. Jen tak je možné si udržet dosažený odstín co nejdéle.
- Bělení může někdy způsobit zvýšenou citlivost zubů a podráždění dásní (např. dočasná citlivost na horké či studené). Jedná se o přechodný stav trvající zpravidla několik dní. Pokud se zvýšená citlivost dostaví, pomůže aplikace fluoridového preparátu s hydroxiapatitem ( tekutá sklovina), která je součástí balíčku na bělení.
- Krátce po bělení je vhodné se vyvarovat konzumaci kyselých potravin (ovoce, dresingy v salátech, jogurty) a kyselých nápojů (víno, džus), aby se snížila pravděpodobnost zvýšené citlivosti zubů po bělení.
- Při bělení se nemění barva bílých výplní ani korunek či můstků, je tedy vhodné bělení provést před jejich zhotovením.
- Největším zlem pro bílé zuby je kouření, káva, čaj, červené víno.
- Dosažený výsledek přetrvá i několik let, zuby se však vlivem barevných látek v potravě nebo kvůli kouření mohou opět zabarvovat.